Odrestaurowane tabernakulum piętnastowiecznego kościoła w Strzyżnie, zostało poświęcone podczas wyjątkowego misterium z udziałem Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej, Zastępcy Prezydenta Stargardu Ewy Sowy oraz Wójta Gminy Stargard Jerzego Makowskiego. Uroczystość zgromadziła również mieszkańców Strzyżna, licznie przybyłych do kościoła p.w. Matki Bożej Częstochowskiej. Filialna świątynia należy do parafii Św. Krzyża w Kluczewie.

Centralnym punktem wnętrza kościoła, wybudowanego w drugiej połowie XV w. na niewielkim wzniesieniu w centrum Strzyżna, jest tabernakulum umieszczone w specjalnej wnęce, nieco z boku od strony ołtarza. To jedna ze starszych, średniowiecznych lokalizacji . Wyjątkowość sakramentarium ze Strzyżna polega na jego kunsztownym wykonaniu: od zewnętrznej strony dzielą je metalowe drzwiczki. Na wewnętrznej stronie drzwiczek widoczny jest obraz Chrystusa Boleściwego. Miejsce przechowywania Sakramentu chroni dodatkowo metalowa krata.

Całość została pieczołowicie odrestaurowana, dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych w ramach Wiejskiej Inicjatywy Rozwoju. Dotację otrzymała działająca w Stargardzie Lokalna Grupa Działania, która zrzesza 14 gmin powiatów: stargardzkiego, pyrzyckiego i gryfińskiego. Prace konserwacyjne sfinansowano z obecnej perspektywy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Koszt konserwacji sakramentarium ze Strzyżna, wyniósł ok. 60 tys. zł. Konieczny wkład własny zapewniła przy tym Gmina Stargard.

Wnęka z kratą i drzwiczkami sakramentarium prezentują się teraz wyjątkowo pięknie we wnętrzu świątyni, wzniesionej przed wiekami z kamienia polnego. Szczególne wrażenie budzi odnowiony wizerunek Chrystusa. Uroczystości z udziałem Starosty, Zastępcy Prezydenta Stargardu i Wójta Gminy Stargard poprowadził proboszcz parafii Św. Krzyża.

Piętnastowieczny kościół w Strzyżnie ujmuje swoim kształtem i klimatem. Warto doświadczyć spokoju wnętrza tej świątyni, dotykając Tajemnicy oddzielonej od świata metalową kratą odrestaurowanego tabernakulum.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.