Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi na osiedlu Zachód w Stargardzie, razem z zaproszonymi gośćmi uczestniczyli w ogólnopolskiej inauguracji drugiej już edycji Dnia Nowych Technologii w Edukacji. Do udziału w przedsięwzięciu, którego celem jest promocja nowych technologicznych rozwiązań w oświacie, zaprosiło Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie ze szczecińskim Kuratorium Oświaty. W projekcie uczestniczyło również Miasto Stargard i Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

 • Kolejni nietrzeźwi kierowcy zatrzymani

  Nietrzeźwi kierujący to śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pomimo licznych apeli, prowadzonych działań policyjnych, akcji informacyjnych, czy też przestrzeganiu o tragicznych skutkach zdarzeń drogowych jakie powodują nietrzeźwi kierujący, wciąż zdarzają się osoby, które lekceważą kwestię bezpieczeństwa na drodze. Tylko wczoraj podczas działań pn. „TRZEŹWOŚĆ” na terenie naszego powiatu stargardzcy policjanci zatrzymali aż 4 kierowców, którzy kierowali autami będąc w stanie nietrzeźwości. Od początku marca stargardzcy funkcjonariusze zatrzymali łącznie już 15 takich kierujących.

 • Jeszcze do piątku, 22 marca 2019 r. Powiat Stargardzki oczekuje na oferty, zapraszając firmy do udziału w postępowaniu, którego celem jest przeprowadzenie audytu Samodzielnego Publicznego Wielospecjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Stargardzie. Audyt obejmować ma funkcjonowanie jednostki w ubiegłym roku i pierwszym kwartale 2019 r. Dotyczy dwóch obszarów: działalności medycznej oraz sytuacji ekonomiczno- finansowej.

  A skoro tak, niekwestionowanie króluje w nim liczba Pi, której święto całkiem niedawno obchodziliśmy- nie tylko w gremiach naukowych. Z tej okazji Zespół Szkół Budowlano Technicznych w Stargardzie ogłosił konkurs międzyszkolny, poświęcony fenomenowi tej legendarnej liczby pod hasłem: „Pi we Wszechświecie”. Tajniki liczby Pi zgłębiali uczniowie klas VII i VIII oraz gimnazjaliści. Cel ich matematycznych zmagań z liczbą Pi był jeden- pokazanie ścisłego związku między matematyką i architekturą. Zadanie to młodzi matematycy rozwiązali znakomicie.

  Zimowe miesiące, które  już za nami, wystawiają na ciężką próbę wytrzymałości  części oraz układy naszych czterech kółek, bezpośrednio odpowiedzialne za sprawność i bezpieczeństwo jazdy. Jest więc okazja, by przejrzeć auto na wiosnę. Swój pojazd można skontrolować już w piątek, wybierając gościnny warsztat Zespołu Szkół Nr 5 na osiedlu Lotnisko w Kluczewie.

  Jak pożyczać rozsądnie i na tym nie stracić?

  Obecnie wiele osób żyje z niewielkich pensji i ma naprawdę ogromny problem ze spięciem swojego domowego budżetu. Coraz częściej Polacy są zmuszeni do zaciągania pożyczek na bieżące wydatki I coraz częściej nie jest to efekt niewłaściwego zarzadzania środkami z domowego budżetu.

  Jak zadłużać się z głową?

  Jak pożyczać, żeby nie wpaść w tak zwaną spiralę długów i jednocześnie nie przepłacić za pożyczkę?

  Przede wszystkim trzeba dokładnie prześledzić dostępne oferty. Jest ich na rynku naprawdę dużo. Jednak dla osób, które nie mają zbyt dużej zdolności kredytowej najlepsze będą oferty typu chwilówki bez bik. Nie wymagają one weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej. I są dostępne praktycznie od ręki.

  Czym jest Biuro Identyfikacji Kredytowej?

  Biuro Identyfikacji Kredytowej jest instytucją, która zbiera informacje o osobach zaciągających wszelkie możliwe zobowiązania finansowe. Chodzi o historie spłacanych kredytów i pożyczek oraz sposób posługiwania się takimi usługami finansowymi jak limit debetowy lub karta debetowa. To również są zobowiązania finansowe, których spłaty szczegółowo odnotowuje się w Biurze Informacji Kredytowej.

  Jak widać osoby mające problem ze spłacaniem wyżej wymienionych rodzajów zobowiązań na czas będą widnieć w ewidencjach Biura Informacji Kredytowej jako potencjalni pożyczkobiorcy, którzy nie spłacają swoich zaciągniętych zobowiązań. Dlatego trudno jest uzyskać im jakąkolwiek pożyczkę w banku.

  Jak szukać bezpiecznej pożyczki dla osób ze skomplikowaną historią kredytową?

  Podstawowym źródłem informacji o tego typu pożyczkach jest Internet. To najszybszy i najbardziej skuteczny sposób szukania najbardziej atrakcyjnej oferty. Warto, szukając pożyczki, przejrzeć opinie innych pożyczkobiorców, którzy już skorzystali z usług, przykuwającej nasza uwagę, firmy. Ich opinie mogą być dla nas przestrogą lub pomocą w podjęciu ostatecznej decyzji.

  Ponadto, nie zapomnijmy o sprawdzeniu wszystkich opłat dodatkowych oraz oprocentowania takiej pożyczki bez BIK. Po dokładnej analizie warunków pożyczki może się okazać, że jej warunki są dla nas bardzo niekorzystne i warto wstrzymać się i nie zaciągać takiego zobowiązania. Jeśli jednak jesteśmy już do tego naprawdę zmuszeni, szukajmy oferty, której ewentualne złe konsekwencje będą dla nas jak najmniej dotkliwe. Pamiętajmy o długofalowych, mocno obciążających nasze portfele, skutkach nierozważnej decyzji o zaciągnięciu szybkiej pożyczki bez jakichkolwiek zaświadczeń w sieci.

  To główna kwestia, która zdominowała zorganizowany w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego Zachodniopomorski Kongres Oświatowy. Do udziału w debacie pod patronatem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej,  Wojewody Zachodniopomorskiego Tomasza Hinca i Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, Magdaleny Zarębskiej- Kuleszy, zaproszono starostów i prezydentów miast oraz dyrektorów szkół i przedsiębiorców z całego regionu. W kongresie uczestniczyła również Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska.

  Pierwsze dni po częściowym zamknięciu skrzyżowania ulic Bydgoskiej i Obwodnicy Staromiejskiej przyniosły nowe problemy. Głównie mieszkańcom sąsiadującej z obwodnicą dzielnicy Stargardu. Okazało się, że dogodny dla siebie skrót na tym odcinku znaleźli także kierowcy samochodów ciężarowych, usiłujący ominąć rozpoczętą właśnie budowę ronda, bez nadkładania drogi. Stąd od poniedziałku okolice Wł. Andersa i Jagiellońskiej przeżywają najazd ciężarówek, podążających nieformalnym skrótem w stronę Bydgoskiej. Hałas ciasnota i problemy z wymijaniem na niedostosowanej do tranzytowego ruchu drodze stały się  zmorą dla mieszkańców.

  Pensjonariusze DPS w Dolicach zyskają nowe możliwości, dzięki dofinansowaniu z Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Na liście rankingowej, którą zamieściło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, znalazły się projekty z dofinansowaniem w obecnej perspektywie. DPS w Dolicach otrzymał 185 tys. zł, które przeznaczone zostaną na kupno sprzętu oraz inwestycje, poprawiające komfort i warunki codziennego życia przebywających tu osób.

  Rada Społeczna  Samodzielnego Publicznego Wielospecjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Stargardzie, rozpoczęła nową kadencję. Rada pełni funkcję doradczą w podmiotach leczniczych,  nie mających formalnie statusu przedsiębiorcy- a do takich należy stargardzki szpital, wobec którego funkcje nadzorcze pełni Powiat Stargardzki. Jej funkcjonowanie regulują przepisy ustawy o działalności leczniczej. U progu nowej kadencji rada wybrała nowe władze. Podjęto również uchwały, dotyczące m.in. zmian w tegorocznym planie inwestycyjnym szpitala.

  Budowę ronda u zbiegu ulic: Bydgoskiej i Obwodnicy Staromiejskiej w Stargardzie rozpoczęła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Od dziś w tym miejscu obowiązuje nowa organizacja ruchu. Zamknięto skrzyżowanie ulic: Bydgoskiej, Obwodnicy Staromiejskiej i ul. Kazimierza Wielkiego. Możliwy jest jedynie ruch wahadłowy kierowany sygnalizacją świetlną z ul. Bydgoskiej w stronę Marii Skłodowskiej- Curie. O tymczasowej organizacji ruchu informują tablice, zlokalizowane przed wjazdem na przebudowywane skrzyżowanie.

  Za nami XVII już edycja Kaziuków Wileńskich- kiermaszu, który swoją tradycją sięga czterech stuleci. Nierozerwalnie związany z Wilnem i jego patronem,  św. Kazimierzem przenosi do naszych czasów barwny folklor Ziemi Wileńskiej. Inicjatorzy stargardzkich edycji jarmarku, wywodzą się  rodzinnie z kraju nad Wilią. Część tych, którzy pamiętają o miejscu swego narodzenia, zdołało ułożyć sobie życie na nowo po historycznej, powojennej wędrówce ludów.  Jednak pamięć o smakach, zapachach czy kolorach  kraju dzieciństwa pozostaje wciąż żywa, i przekazywana następcom.

  Taki wynik okazał się możliwy, dzięki udziałowi uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych w drugiej, tegorocznej akcji pod hasłem” „Młoda Krew Ratuje Życie”. Pobór krwi w stargardzkiej „Budowlance” zorganizowano staraniem  Rejonowej Rady Honorowych Dawców Krwi  PCK.

  Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Stargardzie ostrzega mieszkańców miasta i powiatu przed silnym wiatrem, wiejącym ze średnią prędkością 50 km/h, w porywach do 90 km/h z zachodu i  północnego- zachodu. Załamania pogody Szczecińskie Biuro Prognoz IMGW spodziewa się dzisiaj 15 marca 2019 r.  ok. godz. 19.00. Czeka nas zatem  wietrzna noc i niespokojny, sobotni poranek 16 marca.

  Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska uczestniczyła w obradach Sejmowej Komisji Zdrowia, podczas których posłowie przyjęli informację o sytuacji finansowej i organizacyjnej szpitali powiatowych, po wprowadzeniu ustawy z marcu 2017 r. o funkcjonowaniu tzw. sieci szpitali. W obradach komisji obok Starosty, wziął także udział Dyrektor Samodzielnego Wielospecjalistycznego Publicznego ZOZ Krzysztof Kowalczyk, który przedstawił problemy z jakimi zmaga się szpital w Stargardzie.

 • Nietrzeźwy kierujący znacznie przekroczył dozwoloną prędkość

  Wczoraj policjanci stargardzkiej drogówki podczas pomiaru prędkości zatrzymali do kontroli młodego mężczyznę kierującego peugotem, który przekroczył dozwoloną przepisami prędkość poza obszarem zabudowanym o 40 km/h. Podczas kontroli okazało się, że 33 latek jest nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie wykazało ponad 2 promile alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna stracił już prawo jazdy. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.

 • Tegoroczni maturzyści mogli poznać ofertę szkół i uczelni wyższych, podczas kolejnej edycji Targów Edukacyjnych „Edu Day 2019”.  Zorganizowano je w Stargardzie, w gościnnych wnętrzach Zespołu Szkół Nr 2 im. Mikołaja Kopernika na osiedlu Zachód. Targi cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy zdecydują w tym roku o wyborze odpowiedniej dla siebie uczelni. Z targową ofertą zapoznała się również Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, odwiedzając stoiska przygotowane przez wystawców.

  Mieszkańcy powiatu stargardzkiego mający orzeczenie o niepełnosprawności mogą sięgnąć po dofinansowanie, korzystając z pośrednictwa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Jest więc możliwość składania wniosków w ramach programu „Aktywny Samorząd”, na semestr letni w roku szkolnym i akademickim 2018/ 19. Wymagane dokumenty PCPR zacznie przyjmować od piątku, 15 marca 2019 r. Nabór potrwa do końca miesiąca.

  Ranking kobiet zasiadających we władzach jednostek samorządu terytorialnego wszystkich szczebli, opublikowała  samorządowa „Wspólnota”. Jego autorzy zauważają, że pań w samorządach stopniowo przybywa. Po wyborach w 1990 r. (a więc u zarania samorządu terytorialnego po zmianach ustrojowych), ich odsetek w gminach wiejskich przekraczał ledwie 9 proc. Po 2014 r. był już niemal trzykrotnie wyższy. „Wspólnota” podkreśla, że coraz więcej kobiet piastuje stanowiska m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, co wiąże się z silną pozycją w lokalnym samorządzie. Powiat stargardzki w rankingu zajął pod tym względem jedno z wyższych miejsc w zestawieniu.

  II Liceum  Ogólnokształcące im. C.K .Norwida  w Stargardzie było miejscem drugiej tury akcji pod hasłem  „Młoda Krew Ratuje Życie”. Akcję zorganizowano we wtorek, 12.03. 2019 r. staraniem Rejonowej Rady HDK PCK, pod przewodnictwem Jerzego Bochenka wraz z  Andrzejem Łoniem  i  Patrycją Kozak krwiodawczynią-   przy współpracy  z przedstawicielem szkoły, nauczycielem  Jarosławem Bieńkowskim .

  Grupa młodych aktorów, na co dzień uczniów Szkoły Podstawowej Specjalnej im. Juliana Tuwima w Stargardzie, uczestniczyła w XVIII edycji Archidiecezjalnego Przeglądu Teatralnego o tematyce religijnej. Organizatorzy zaprosili do udziału w przeglądzie uczniów szkół specjalnych i stowarzyszeń dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, działających na Pomorzu Zachodnim. Patronat nad teatralnym przedsięwzięciem objął Metropolita Szczecińsko- Kamieński, Arcybiskup Andrzej Dzięga.