Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Stargard

Lokal użytkowy – cena, lokalizacja? Czym się kierować podczas wyboru?

Poszukiwania lokalu użytkowego mogą być długotrwałe i uciążliwe. Niestety, nie zawsze jest tak, że lokal znajduje się od razu i idealnie pasuje on do naszych wymagań. Bardzo często trzeba zdecydować się na cenę lub na lokalizację – wybierając jakiś kompromis. Czy jednak zawsze jest on potrzebny? Oczywiście, że nie nie! Jest wiele nieruchomości, w których można wynająć lokal użytkowy w całkiem dobrej cenie i lokalizacji.

Lokale użytkowe Wrocław charakteryzują się tak dużą różnorodnością, że każdy przedsiębiorca, bez względu na branżę, znajdzie swój wymarzony lokal. Aby jednak poszukiwania lokalu użytkowego przebiegały sprawnie, warto ustalić sobie pewne priorytety i najważniejsze rzeczy, których na pewno będziemy wymagać od lokalu. Ważna jest oczywiście cena, lokalizacja, ale nie tylko.

Uwaga na cenę lokalu!

Koszty to najważniejsza kwestia, którą należy rozpatrzyć. Każdy przedsiębiorca, bez względu na przychody i na wielkość swojej firmy, musi brać pod uwagę wszystkie koszty, które będzie musiał ponieść w ciągu jednego miesiąca. Nawet, jeżeli Twój biznes dobrze prosperuje, musisz uwzględnić prognozy długoterminowe. Warto zastanowić się, co stanie się, jeżeli kilka miesięcy będzie znacznie słabszych, a dochody będą mniejsze niż zwykle, lub prawie w ogóle ich nie będzie. Czy w takiej sytuacji będziesz mógł nadal płacić czynsz? Oczywiście bardzo istotne jest to, czy musisz wynajmować lokal w centrum i bardzo dużo za niego płacić, czy możesz wynająć lokal nieco dalej? Dla niektórych branż lokalizacja ma bardzo duże znaczenie, np. prestiż (o czym później), jednak nie dla wszystkich. Jeżeli nie musisz przepłacać – nie rób tego! Znacznie lepiej jest zabezpieczyć swoją firmę finansowo, posiadać oszczędności, inwestować w rozwój, maszyny, sprzęt, ludzi oraz szkolenia i reklamę. Cena lokalu użytkowego ma więc bardzo duże znaczenie i nie można jej bagatelizować!

Lokalizacja lokalu użytkowego

Lokalizacja lokalu użytkowego, bez względu na to, jaki będzie miał on charakter, jest niezwykle ważna. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych aspektów.

Prestiż firmy – niektóre firmy prowadzą taką politykę, która stawia prestiż na pierwszym miejscu. Wtedy, lokalizacja jest ważna. Znany adres bardzo pomaga. Jeżeli klient widzi na wizytówce, ulotce lub plakacie, albo w zakładce „kontakt” na stronie internetowej adres w ścisłym centrum, od razu wie, że ma do czynienia z poważną firmą. Między innymi dlatego tak dużym powodzeniem cieszą się wszelkiego rodzaju biura wirtualne oraz biura serwisowane, które wynajmują biura na godziny w doskonałych lokalizacjach, a wynajmujący może wykorzystać adres do rejestracji firmy, a także do jej reklamy. To rozwiązanie jest jednak znacznie kosztowniejsze niż wynajem własnego lokalu użytkowego. Oczywiście, nie każdej firmie będzie zależało na tym, aby znajdowała się w samym centrum miasta – nie kieruj się modą, ani tym, co mówią inni – myśl o swoim dobru i finansach firmy.

Gdzie są moi klienci? – to pytanie koniecznie należy sobie zadać. Jeżeli klientami są turyści, jeżeli prowadzisz sklep z pamiątkami, knajpkę lub restaurację, powinieneś wybierać lokalizację ruchliwą, a więc np. centra miast. Jednak, jest całe mnóstwo branż i firm, które stawiają na zupełnie innych klientów. Być może największa grupa klientów zlokalizowana jest w konkretnej dzielnicy? Być może pracujesz głównie przez Internet, prawie w ogóle nie spotykasz się z klientami i Twoja siedziba może być na obrzeżach miasta, gdzie cena za lokal będzie znacznie tańsza niż w centrum? Dostosuj lokalizację do własnych potrzeb.

Otoczenie lokalu użytkowego – warto poszukać lokalu użytkowego w przyjemnej okolicy. Chociaż nie musi to być centrum miasta, to dobrze byłoby, aby była to lokalizacja bezpieczna, w której klienci nie będą bali się zaparkować, nie będą mieli obawy przed wejściem do budynku. W pobliżu powinny być również różne punkty usługowe, które bardzo ułatwiają codzienne funkcjonowanie firmy (poczta, bank, restauracja).

Obecnie w miastach takich jak Wrocław powstaje wiele biurowców, w których warto poszukać lokalu usługowego. Doskonale przygotowane lokale, elegancja i dobra lokalizacja są dużym atutem.