Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Stargard

 

 

Do niedzieli, 18 kwietnia rząd przedłużył obowiązywanie obostrzeń w związku z pandemią na terenie całego kraju. Resort zdrowia poinformował, że restrykcje wprowadzone 27 marca, które miały zakończyć się 9 kwietnia zostały przedłużone o kolejny tydzień. Taką decyzję tłumaczy sytuacją szpitali, przeciążonych rosnącą ilością chorych z COVID- 19.

Na decyzję o przedłużeniu lockdownu wpłynęła także zła sytuacja w poszczególnych regionach, m.in. w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku

W tej sytuacji zamknięte pozostaną dalej salony fryzjerskie i kosmetyczne itp., które nie będą mogły przyjmować klientów od 27 marca. Podobnie jak siłownie i kluby fitness.

Do 18 kwietnia nie będą również dostępne stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Decyzja o przedłużeniu obostrzeń oznacza, że zakupów nie zrobimy dalej w sklepach budowlanych, meblowych i elektronicznych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. W tych o mniejszej powierzchni utrzymano dotychczasowe limity:

  • 1 osoba na 15 m kw. - w sklepach o powierzchni do 100 m kw.;

  • 1 osoba na 20 m kw. - w sklepach o powierzchni powyżej 100 m kw.

Do 18 kwietnia zamknięte pozostaną również sklepy w galeriach handlowych, za wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Gastronomia może nadal działać, oferując dania wyłącznie na wynos i z dostawą. W takich warunkach lokale gastronomiczne funkcjonują już od października 2020 roku.

Zamknięte są także hotele, chociaż w ich wypadku obowiązuje szereg wyjątków, które dotyczą oferty noclegowej dla medyków oraz hoteli robotniczych. Przynajmniej do 18 kwietnia niedostępne pozostaną również placówki kultury, teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Nie zdecydowano się też na otwarcie żłobków i przedszkoli. Utrzymane zostaną także limity osób w kościołach. Na jedną osobę ma przypadać 20 m kw. Dalsze decyzje w sprawie utrzymania bądź luzowania części obostrzeń po 18 kwietnia rząd uzależnia od danych, odnośnie zajętych łóżek w szpitalach, dostępności respiratorów a także liczby zgonów i kolejnych przypadków zakażeń. 

Tekst ilustruje plakat Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z informacją o przedłużeniu obostrzeń.