Czy nadane w grudniu paczki do Anglii zdążą przed świętami?

Wysyłka paczki do UK z Polski po brexicie trwa dłużej ze względu na dodatkowe formalności celne. Dodatkowe opóźnienia mogą też wynikać z dużego obciążenia firm kurierskich w okresie przedświątecznym. W związku z tym, planując obdarowanie bliskich w Wielkiej Brytanii prezentami na święta, warto zaplanować ich nadanie odpowiednio wcześnie.

W jakim terminie są dostarczane paczki z Polski do UK?

Standardowy czas realizacji usług kurierskich jest uzależniony od wielu czynników. Do tych najważniejszych zaliczają się odległość do pokonania oraz wielkość i waga paczki do Anglii. Ta druga ma znaczenie wówczas, gdy przesyłka jest duża i nie może być wyekspediowana pierwszym transportem. Do przewozu dużych paczek firmy kurierskie często wykorzystują tiry, a te wyruszają w trasy z mniejszą częstotliwością niż busy.

Terminy realizacji usług kurierskich wynoszą zwykle 1-2 dni robocze w kraju oraz 3-4 dni robocze za granicą. Wyjątkiem jest Szwecja, do której przesyłki docierają nawet 6 dni oraz Finlandia z 7-dniowym terminem. Tak długi czas wynika z dużych odległości, które musi pokonać samochód kuriera, aby dotrzeć do miejscowości oddalonych nawet o 2 000 km od granicy. W porównaniu z tymi danymi 3-5 dni, w jakich jest realizowana usługa przewozu paczki z Polski do UK, wydaje się atrakcyjna.

Jak najszybciej wysłać paczkę do Anglii?

Nadanie paczki z Polski do UK w okresie innymi niż przedświąteczny nie oznacza, że terminy wskazane w opisie oferty będą zagwarantowane. Tym bardziej opóźnienia mogą pojawiać się przed świętami, gdy firmy przewożące przesyłki do Anglii mają znacznie więcej zleceń. Dlatego nie tylko należy wcześniej zaplanować wysyłkę, ale też maksymalnie skrócić czas jej realizacji. Paczki do Anglii można nadać online w serwisie Euro Paka. Za jego pomocą dopełnisz też wszelkich formalności i wniesiesz opłatę za usługę.

Czas realizacji usługi a odprawa celna

Czynnikiem, który ma istotny wpływ na czas dostarczenia przesyłki, jest też sama odprawa celna. W jej zakresie niewiele możesz zmienić, co jednak nie oznacza, że nie możesz nic zrobić, aby ją przyspieszyć. Niektóre okoliczności mogą bowiem skłonić celnika do zatrzymania paczki lub do zlecenia jej szczegółowej rewizji. Aby ograniczyć ryzyko:

  • umieść w paczce wyłącznie przedmioty dopuszczone do transportu,
  • zadbaj o to, aby jej wartość nie przekroczyła progu 45 euro, powyżej którego obowiązuje cło,
  • nie wysyłaj nowych przedmiotów w większych ilościach, aby nie zostały uznane za towar handlowy,
  • nie wysyłaj produktów objętych akcyzą,
  • dokładnie i szczegółowo wypełnij deklarację celną,
  • załącz dokument do paczki do Anglii, umieszczając go w przyklejonej koszulce foliowej.

Pamiętaj też, że paczka może nie zostać przyjęta przez kuriera lub cofnięta do Ciebie z sortowni, jeśli źle ją zapakujesz lub przekroczysz dopuszczalne gabaryty i wagę. Powodem opóźnienia może też być błędnie, nieczytelnie lub niedokładnie wpisany adres odbiorcy.

Analizując te wszystkie informacje, możesz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nadanie paczki do UK z Polski w grudniu gwarantuje Ci jej dotarcie na czas. Przy braku problemów po drodze jest to jak najbardziej możliwe. Natomiast jeśli się pojawią przeszkody, możesz się zdarzyć, że odbiorca otrzyma Twój prezent nawet po kilku tygodniach razem z wezwaniem do zapłacenia podatku VAT.

Jaki jest koszt wysyłki paczki do Wielkiej Brytanii?

Jeśli planujesz nadanie przesyłki do Anglii ze świątecznym prezentem, z pewnością interesuje Cię cena usługi. Koszt wysyłki paczki do Wielkiej Brytanii jest uzależniony od jej wymiarów i wagi, ale też od firmy kurierskiej, które obsługuje trasę. Jest on bowiem obliczany za pomocą specjalnego wzoru, który umożliwia ustalenie tzw. wagi gabarytowej. Jest nią stosunek masy paczki do jej wymiarów. Dokładną cenę wysyłki paczki do Anglii możesz poznać, wypełniając odpowiedni formularz w serwisie Euro Paka.