Hulajnogi pod lupą policji - od 3 czerwca dochodzi obowiązkowy kask

FOT. KPP w Stargardzie
Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego ruszają z działaniami pod nazwą „Hulajnoga” i skupią się na rowerzystach oraz użytkownikach hulajnóg elektrycznych. Kontrole obejmą sposób jazdy, przestrzeganie przepisów i zachowania, które mogą zagrażać pieszym oraz innym uczestnikom ruchu. Od 3 czerwca wchodzą też w życie nowe zasady dla młodych użytkowników hulajnóg elektrycznych.
Policjanci zapowiadają, że szczególnie dokładnie będą patrzeć na to, jak poruszają się kierujący hulajnogami elektrycznymi. Na liście kontroli znalazło się przestrzeganie obowiązujących przepisów oraz przypadki, w których użytkownicy hulajnóg stwarzają realne zagrożenie na drodze.
Najważniejsza zmiana dotyczy osób w wieku 13 do 16 lat. Od 3 czerwca podczas jazdy hulajnogą elektryczną będą musiały mieć założony kask ochronny. Policja przypomina, że taki obowiązek ma ograniczyć ryzyko ciężkich obrażeń po upadku albo zdarzeniu drogowym.
Służby podkreślają też, że kask nie powinien być traktowany wyłącznie jako obowiązek dla nastolatków. Również dorośli mają dawać dobry przykład młodszym uczestnikom ruchu i korzystać z ochrony głowy podczas jazdy hulajnogą albo rowerem.
Policjanci przypomnieli przy tym podstawowe zasady. Hulajnoga elektryczna jest przeznaczona tylko dla jednej osoby, więc przewożenie pasażerów jest zabronione. Jej dopuszczalna prędkość to 20 km/h. Przez przejście dla pieszych hulajnogę lub rower trzeba przeprowadzać, a nie przejeżdżać po pasach. W czasie jazdy nie wolno też korzystać z telefonu w sposób, który ogranicza obserwację drogi i panowanie nad pojazdem.
To wygląda na akcję, która szybko oddzieli rozsądną jazdę od lekkomyślności. Policja nie zostawia tu miejsca na przypadek - każdy błąd na hulajnodze może zakończyć się nie tylko kontrolą, ale przede wszystkim groźnym zdarzeniem na drodze.
na podstawie: KPP w Stargardzie.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (KPP w Stargardzie). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Uliczny bieg dzieci wraca do Stargardu. Są medale i limity miejsc

Przedszkolaki znów pobiegną w Stargardzie. Czeka ich 300 metrów zabawy

Zużyte opony mają drugie życie. Gmina szuka firm, które pomogą je odzyskać

Hulajnogi pod lupą policji - od 3 czerwca dochodzi obowiązkowy kask

W Barzkowicach pojawiło się orzeczenie o jakości wody

Woda z Krąpiela ma już ocenę jakości. Opublikowano orzeczenie

Woda z Lipnika ma już orzeczenie. Gmina opublikowała dokument dla wodociągu

W Grabowie jest już orzeczenie o jakości wody z wodociągu

80 kontroli na drogach powiatu - prędkość była głównym problemem

Parafia Miłosierdzia Bożego w Stargardzie - kontakt, msze, sakramenty

Parafia Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie - kontakt, kancelaria, sakramenty

Uwaga na drób z nieznanego źródła. W Stargardzie padł ważny alert

Parafia Świętego Ducha w Stargardzie - msze, sakramenty, kontakt

Po służbie zatrzymali volvo z pijanym kierowcą. Miał ponad 2,5 promila
Przydatne dane teleadresowe
- Komenda Powiatowa Policji w Stargardzie - kontakt, dzielnicowi, wydziały i posterunki
- Urząd Miejski w Chociwlu - kontakt, godziny, sprawy do załatwienia
- Prokuratura Rejonowa w Stargardzie - kontakt, właściwość terytorialna i zawiadomienie o przestępstwie
- KRUS Stargard - kontakt, godziny, obsługiwane gminy i świadczenia dla rolników
- Urząd Skarbowy w Stargardzie - kontakt, godziny, e-usługi i właściwość terytorialna
- Biblioteka Publiczna w Marianowie - adres, telefon i karta biblioteczna
