Narodowe Święto 3 Maja zgromadziło licznie mieszkańców Stargardu na Rynku Starego Miasta, którzy mimo kapryśnej pogody uczestniczyli w uroczystym apelu stanu osobowego jednostek Wojska Polskiego Garnizonu Stargard. Uroczystości z udziałem Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej, Wicestarosty Joanny Tomczak oraz Ireny Agaty  Łuckiej- Członka Zarządu Powiatu rozpoczęła Msza Św. w stargardzkiej Kolegiacie NMP Królowej Świata. W rocznicowej mszy, w intencji Ojczyzny wziął udział Prezydent Stargardu Rafał Zając, razem z Zastępcami: Ewą Sową i Piotrem Myncem. Do Kolegiaty przybyli równie tłumnie mieszkańcy miasta, poczty sztandarowe, przedstawiciele firm oraz instytucji miejskich i powiatowych, a także służby mundurowe i kombatanci.

Obchody święta 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowano staraniem dowódcy Garnizonu Stargard płk Jacka Rolaka, dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej  płk dypl. Sławomira Dudczaka oraz Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej i Prezydenta Stargardu Rafała Zająca. Dużym powodzeniem cieszył się towarzyszący uroczystościom pokaz sprzętu wojskowego na Rynku Starego Miasta.

Tegoroczny program świętowania doniosłej rocznicy przyjęcia Konstytucji, składał się z dwóch części. Oprócz uroczystości w Kolegiacie i na staromiejskim Rynku, delegacje wojska, służb mundurowych,  władz miejskich i powiatowych oraz organizacji społecznych i mieszkańców, składali kwiaty pod pomnikiem Stargardzianie- Ojczyźnie. Po raz pierwszy mieszkańcy zgromadzili się pod pomnikiem w ubiegłym roku, z okazji Stulecia Niepodległości. Monument został umiejętnie wkomponowany w pejzaż rewitalizowanego Parku Jagiellońskiego. W ramach niedawnych inwestycji wiodą ku niemu wygodne chodniki, łączące się z odnowionymi alejkami parkowymi.

Po oficjalnej części obchodów pod pomnikiem i na staromiejskim Rynku, organizatorzy zaprosili mieszkańców do Teatru Letniego. Plenerowa scena w Parku Chrobrego była miejscem szóstej edycji Przeglądu Młodych Muzyków. Wspólne świętowanie zakończył koncert Krzysztofa Meisingera z zespołem, w stargardzkiej Kolegiacie. Gitarowy recital muzyki klasycznej w wydaniu tego niezwykle charyzmatycznego muzyka, znanego melomanom w Europie i na świecie, stanowił doskonałą formę podsumowania rocznicowych obchodów majowego święta.