Salwą honorową żołnierze jednostek Garnizonu Stargard uczcili 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W uroczystości na Rynku Starego Miasta uczestniczyło Dowództwo Garnizonu, przedstawiciele służb mundurowych oraz władze samorządowe Miasta i Powiatu Stargardzkiego. Na Staromiejskim Rynku odrodzoną Niepodległą uczcili także wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu, a także parlamentarzyści oraz radni miasta, powiatu i sejmiku województwa.

 

Uroczysty apel stanu osobowego jednostek Garnizonu Stargard był także okazją do wręczenia odznaczeń resortowych szczególnie wyróżniającym się i zasłużonym żołnierzom. Odczytano także rozkazy i decyzje, przyznające awanse na wyższy stopień wojskowy. Uroczystości na Staromiejskim Rynku zakończyła wspólna defilada pododdziałów.

Zaproszeni goście, przedstawiciele władz i mieszkańcy przeszli następnie pod pomnik „Stargardzianie- Ojczyźnie”. Efektowny monument, który odsłonięto w setną rocznicę odzyskania Niepodległości na obrzeżach Starego Miasta, jest miejscem uroczystości patriotycznych, które gromadzą mieszkańców Stargardu. Kwiaty pod pomnikiem złożyły delegacje władz Stargardu i Powiatu Stargardzkiego- na czele z Prezydentem Stargardu Rafałem Zającem i Starostą Iwoną Wiśniewską, przedstawiciele służb mundurowych oraz organizacji społecznych i związkowych.

Zebrani mogli przy okazji docenić zakończone już prace przy zagospodarowaniu przestrzeni wokół pomnika. Monument otacza plac z płyt betonowych, razem z estetycznymi ścieżkami dojścia oraz pasami z kamieni ozdobnych. Całość zyskała efektowne oświetlenie, podkreślające szczególnie o zmroku klimat tego miejsca. W bezpośrednim sąsiedztwie zainstalowano również ławki oraz stojaki na rowery.

Obchody Święta Niepodległości zwieńczył natomiast koncert Cameraty Stargard na Dużej Scenie SCK. „Wieczór Listopadowy z Cameratą” dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń, dzięki utworom Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina i Maxa Brucha. Nie zabrakło również muzyki twórców nam współczesnych- Wojciecha Kilara i Krzesimira Dębskiego. Motywy klasyków i znane tematy muzyki filmowej przybliżyły słuchaczom jeszcze bardziej naszą najnowszą historię, efektownie opisaną dźwiękiem także przez instrumentalistów Cameraty.