Okres Bożego Narodzenia to czas radości, spotkań w gronie rodziny i bliskich. Urokom tej świątecznej aury nie ulegają jednak wszyscy. Ci żyjący w samotności, niekiedy schorowani, a czasem bezdomni, w tym czasie potrzebują naszego zainteresowania i pomocy. Właśnie w tym okresie pamiętajmy o tych, którzy nie przyjdą pierwsi po wsparcie. To do nich należy wyciągnąć pomocną dłoń, a czasem reagować, kiedy ich życie lub zdrowie może być zagrożone. Stargardzcy policjanci kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne potrzebujące pomocy.

Święta Bożego Narodzenia kojarzone są z ciepłem i rodzinnym ogniskiem i radością. O to właśnie ciepło można postarać się dla tych, którzy święta spędzają w samotności, czasami nie mając własnego lokum. Ci właśnie ludzie potrzebują wsparcia i zainteresowania. Stargardzcy dzielnicowi w okresie przedświątecznym kontrolują pustostany,działki i nie zamieszkane posesje, w poszukiwaniu ewentualnych osób bezdomnych, które mogłyby się tam schronić. Mundurowi wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej ze Stargardu starają się przekonać osoby bezdomne, aby skorzystały z oferowanej pomocy, gdzie mogą mieć zapewniony ciepły posiłek oraz nocleg. Osoby, które chcą skorzystać z takiej pomocy przewożone są do miejsc dla nich bezpiecznych, a takimi właśnie jest wskazana przez nich rodzina, noclegownia czy chociażby ogrzewalnia. Czasem jednak bywa tak, że osoby do których docieramy, nie zawsze chcą skorzystać z oferowanej pomocy. Wtedy zapewniamy takie osoby, że w każdej chwili mogą z niej skorzystać. Wskazujemy także instytucje, które mogą zaoferować im swoją pomoc.

W święta nikt nie powinien zostać sam, dlatego policjanci apelują, aby zgłaszać sytuacje, w których osoby bezdomne lub samotne mogłyby potrzebować wsparcia i pomocy. Każdy z nas, widząc osobę bezdomną lub będącą w potrzebie, może pomóc dzwoniąc pod bezpłatny numer 112.

Pamiętajmy, że jeden taki telefon może uratować ludzkie życie.

mł. asp. Justyna Siwarska