Policja Stargard sprawdza odległości między pojazdami na S-10
Nie igraj z bezpieczeństwem – policja monitoruje odstępy między pojazdami na drogach ekspresowych
  • Od czerwca 2021 roku obowiązują przepisy wymagające zachowania minimalnego odstępu na drogach ekspresowych i autostradach.
  • Policjanci z drogówki wykorzystują laserowe mierniki do kontrolowania odległości między pojazdami.
  • Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować nie tylko mandatem, ale i realnym zagrożeniem na drodze.
  • Zachowanie odpowiedniego odstępu zwiększa bezpieczeństwo i pozwala uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji.

Zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów, ale przede wszystkim podstawowa zasada bezpiecznej jazdy. Właśnie dlatego policjanci na drodze ekspresowej S-10 intensywnie sprawdzają, czy kierowcy stosują się do obowiązujących regulacji. Odległość ta, określona w przepisach, powinna wynosić co najmniej połowę prędkości, z jaką porusza się pojazd – na przykład, jadąc 100 km/h, powinniśmy utrzymać co najmniej 50 metrów odstępu od poprzedzającego pojazdu.

Nowoczesne urządzenia, które posiada policja, pozwalają na dokładne zmierzenie odstępu pomiędzy pojazdami, co ułatwia egzekwowanie przepisów. Jak pokazują statystyki, jazda „na zderzaku” jest jedną z głównych przyczyn wypadków na szybkich trasach. Dlatego też, kierowcy, którzy nie przestrzegają tych zasad, mogą spodziewać się nie tylko mandatów, ale także punktów karnych.

Zapewne wielu z nas spotkało się z sytuacją, kiedy to niewielki błąd czy chwila nieuwagi mogła prowadzić do tragedii. Dlatego apelujemy: nie lekceważcie tych zasad. Zachowanie odpowiedniego odstępu to nie tylko przepis, to przede wszystkim nasze wspólne bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że droga nie jest miejscem na ryzykowne zachowania.


Opierając się na: Policja Stargard