Mieszkanie rodzinkowe przy ul. J. Piłsudskiego daje dom młodym wychowankom

FOT. UM Stargard
W kameralnym lokalu przy ul. J. Piłsudskiego młodzi ludzie uczą się życia w warunkach bliskich zwykłemu domowi – z posiłkami, porządkami i obowiązkami. W Stargardzie takie miejsca powstają od lat jako alternatywa dla wielkich placówek, oferując codzienną opiekę i wsparcie w drodze do usamodzielnienia. Wnętrza są w pełni wyposażone, a wychowawcy pracują zmianowo, by zapewnić stałą opiekę.
- Mieszkanie rodzinkowe – codzienność przypomina rodzinny dom
- System mieszkalnictwa wspieranego w Stargardzie – programy i skala działań
Mieszkanie rodzinkowe – codzienność przypomina rodzinny dom
W przestronnym lokalu o powierzchni prawie 230 m2 mieszkają dzieci, które z różnych powodów nie mogą przebywać w rodzinie biologicznej. To nie internat ani instytucja – to mieszkanie, w którym podopieczni razem przygotowują posiłki, robią zakupy, sprzątają i uczą się organizować zwykły dzień. Opiekę zapewniają wychowawcy pracujący w systemie zmianowym, a w razie potrzeby dostępne jest wsparcie specjalistów: psychologa, pedagoga czy terapeuty.
Mieszkanie funkcjonuje jako długoterminowe rozwiązanie – młodzi zostają w nim aż do osiągnięcia samodzielności, co daje realną szansę na kontynuowanie nauki czy podjęcie studiów. Lokum zostało zaadaptowane i wyposażone tak, żeby przypominać dom, a nie instytucję, co ma wpływ na poczucie normalności i bezpieczeństwa mieszkańców.
System mieszkalnictwa wspieranego w Stargardzie – programy i skala działań
W Stargardzie programy mieszkalnictwa wspieranego rozwijane są od wielu lat i stały się jednym z rozwiązań społecznych wyróżniających miasto. Obecnie miasto oferuje już ponad 130 takich mieszkań, a oferta adresowana jest do różnych grup. W ramach systemu działają między innymi:
- program Nasz Dom – mieszkania rodzinkowe,
- program Na Start – lokale dla osób opuszczających pieczę zastępczą,
- miejsca wsparcia dla seniorów,
- mieszkania dla dużych rodzin,
- lokale dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób w spektrum autyzmu,
- programy dla osób wychodzących z kryzysu bezdomności,
- mieszkania dla tych, którzy opuszczają pieczę zastępczą,
- mieszkanie wytchnieniowe dla OzN,
- inicjatywa Stargard Vita! oferująca lokale na wynajem połączone z wsparciem.
Wsparcie na pierwszym etapie usamodzielniania zapewniają również organizacje pozarządowe – między innymi Stowarzyszenie “Potrzebny Dom”, które działa jako asystent przy programie Na Start. Cały system funkcjonuje w mieście od 1999 roku i jest stopniowo rozbudowywany.
Miejski urząd oraz organizacje podkreślają, że mieszkalnictwo wspierane to nie tylko dach nad głową, lecz także codzienna nauka samodzielności i stabilna baza, z której łatwiej wejść w dorosłe życie.
W praktyce oznacza to, że mieszkania są:
- w pełni wyposażone i dostosowane do potrzeb mieszkańców,
- rozlokowane w różnych dzielnicach miasta,
- objęte opieką całodobową realizowaną przez wychowawców,
- powiązane z dostępem do specjalistów (psycholog, pedagog, terapeuta).
Na koniec: takie rozwiązania dają więcej niż miejsce do spania – oferują strukturę dnia, wsparcie w edukacji i praktyczne umiejętności potrzebne w dorosłym życiu. Dla miasta to model łączący solidarność z efektywną organizacją pomocy.
na podstawie: Urząd Miejski w Stargardzie.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (UM Stargard). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Dwie pijane jazdy w jedną niedzielę - policja zatrzymała auto i prawo jazdy

Bicie na Wyszyńskiego skończyło się aresztem dla 36-latka

Linia 13 pojedzie przez Przedwiośnie. MPK wprowadza nowy rozkład

W Stargardzie wizytę po paszport da się umówić bez czekania w kolejce
![[PIŁKA NOŻNA] Betclic 3. Liga Grupa 2 (Grupa II), 28. kolejka – Elana Toruń – Polski Cukier Kluczevia Stargard 1:1](/images/mecz/thumbnails/elana-torun-polski-cukier-kluczevia-stargard-25042026-11.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Betclic 3. Liga Grupa 2 (Grupa II), 28. kolejka – Elana Toruń – Polski Cukier Kluczevia Stargard 1:1
![[PIŁKA NOŻNA] Betclic 3. Liga Grupa 2 (Grupa II) – Błękitni Stargard – Zawisza Bydgoszcz 2:3](/images/mecz/thumbnails/blekitni-stargard-zawisza-bydgoszcz-25042026-23.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Betclic 3. Liga Grupa 2 (Grupa II) – Błękitni Stargard – Zawisza Bydgoszcz 2:3

Samorządowcy włożyli ręce w ziemię. W Dobrzanach ruszyły nowe nasadzenia lasu

Pies w opłakanym stanie - policja odebrała go z mieszkania w powiecie stargardzkim

Hejt to nie anonimowy troll, to kolega z ławki. Jak naprawdę wygląda cyfrowe życie uczniów?

To nie jest już „internet”. To ich codzienność. Co naprawdę widzą młodzi w sieci?

Nie żyje Łukasz Litewka - poseł Lewicy zginął w wypadku

514 uczniów na piłkarskich mistrzostwach powiatu. Najwięcej działo się w VII–VIII

W Stargardzie są darmowe porady prawne. Trzeba wcześniej się zapisać

